HOT TREND

Inspiratie in machiaj pentru primavara-vara...

Ochii conturati cu tus negru si buzele evidentiate cu ruj rosu…

STREET STYLE

Primavara denimului

As numi primavara anotimp al stilului. Temperaturile ei ingradesc cel mai…

INSPIRATIE

Dries Van Noten fara Dries...

Dries Van Noten se retrage de la conducerea casei de moda…

INTERVIU

Magia Zanelor de dupa usa...

Magia Zanelor incepe in fata unei usi fermecate, un loc in…

INSPIRATIE

Premiile Oscar 2024. Momente pe...

Cateva ganduri despre premii si discursuri, tinute de pe covorul rosu…

INSPIRATIE

Pat McGrath. Cand o make-up...

E surprinzator cand numele unui make-up artist rasuna la fel de…

HOT TREND

Cerceii statement

Elementele cu care rezonez pe deplin la evenimentele dedicate modei alcatuiesc…

Inspiratie

Umor si activism pe scena de stand-up comedy

Ali Wong, Taylor Tomlinson, Wanda Sykes si Hannah Gadsby m-au influentat sa privesc stand-up comedy-ul cu alti ochi… Nu de putine ori cu ei in lacrimi de ras, dar si cu vulnerabilitate, empatie si speranta pentru o lume mai buna. Interactiunea mea cu stand-up comedy-ul a inceput cu stangul. In urma cu multi ani, sa fie vreo 15, am mers la un show intr-un local din Bucuresti. Nu mai tin minte cine a urcat pe scena, dar stiu ca nu am rezonat cu genul de umor ascultat. Se poate ca experienta mea din acea seara sa nu fi fost reprezentativa pentru peisajul stand-up-ului, doar ca nu am simtit curiozitatea de a afla exact ce si cum. Lucrurile s-au schimbat relativ recent cand am intalnit abordari ce calibreaza umorul din experientele pe care viata ni le aduce in cale, fara a-l forta sa fie si unde nu e. Mai mult decat atat, temele de discutie incluse in show-uri, de la inegalitate de gen, la rasism, homofobie, sanatate mintala, maternitate, relatia cu familia sau relatiile de cuplu, creioneaza – uneori pe alocuri, alteori in intregime - o forma de stand-up comedy activist. Poate ti se intampla si tie, dupa un serial care iti place mult, sa nu mai ai un timp rabdarea necesara pentru a te aventura intr-o noua poveste. In urma cu niste luni bune, ma aflam tocmai intr-o astfel ...

Inapoi Inainte
Digital Divas 2023. Castigatorii trofeelor si cuvinte cheie ale editiei.

Digital Divas 2023. Castigatorii trofeelor si cuvinte cheie ale editiei.

Cinci dintre cuvintele cheie care au impletit firul rosu al conferintelor sustinute pe scena Digital Divas 2023 sunt autenticitate, cercetare, adaptabilitate, constanta, responsabilitate. Pentru a descrie gala de premiere, daca ar fi sa ne rezumam la un singur cuvant, acesta ar fi: emotie. Evenimentul a avut loc pe 7 septembrie, la Palatul Bragadiru din Bucuresti.

Autenticitatea e nelipsita de la Digital Divas. Pare ca, daca ea nu ar fi, nu s-ar mai povesti.:) Continutul, indiferent de platforma social media pe care e postat, de trendul sau de contextul care l-a inspirat sau de brandul pentru care a fost gandit, este esential sa fie in acord cu creatorul lui si sa aiba o amprenta personala.

Cercetarea ca rutina de zi de zi reprezinta o alta componenta care ii ajuta pe creatorii de continut sa devina si sa ramana relevanti intr-un mediu in continua schimbare. Apoi, strans legata de cercetare, este adaptabilitatea… la schimbare, la fiecare platforma in parte etc. Constanta e un alt must in lumea digitala si, totodata, o calitate apreciata, printre altele, de algoritmii social media.

Am lasat responsabilitatea la final, nu pentru ca ar fi mai putin importanta, dimpotriva. Ea e cea care da sens oricarei initiative din lumea digitala si nu numai. In cadrul conferintei, termenul a fost inclus in mai multe formule: responsabilitatea de a fi onest, de a dezvolta continut etic, de a conferi urmaritorilor incredere in sine, de a fi o influenta pozitiva pentru comunitate.

Gasesti inregistrarile celor trei paneluri de discutie pe pagina de Facebook Digital Divas, la sectiunea video. Tot acolo este si inregistrarea galei de premiere.

Gala Digital Divas Awards ofera, de peste 10 ani, recunoastere eforturilor depuse, zi de zi, de comunitatea creatorilor de continut din Fashion, Beauty & Lifestyle. Editia din 2023 a extins acoperirea catre noi zone de continut si noi creatori si a adus o serie de noutati in cele 22 de categorii ale competitiei.

Cele 305 nominalizari au fost jurizate de 87 de profesionisti in marketing si comunicare de la branduri si agentii. Mai mult de atat, inscrierile au generat un numar de aproximativ 600 000 de voturi din partea publicului.

In seara zilei de 7 septembrie, cei 500 de participanti prezenti la Palatul Bragadiru din Bucuresti au descoperit castigatorii de anul acesta, nume noi, dar si personalitati consacrate. Iata, in continuare, lista completa:

Best Blogger in Fashion & Beauty
Locul 1: Alina Aliman (dreamingof.net)
Locul 2: Laura Elena Duta (Mandra la Oglinda)
Locul 3: Adina Necula (adinanecula.ro)

Best Health & Wellness Content Creator
Locul 1: Andreea Raicu
Locul 2: Carmen Bruma
Locul 3: Ela Craciun

Best Travel & Fashion Content Creator
Locul 1: Andreia Chiperi (HaiHuin2)
Locul 2: Marilu Dobrescu
Locul 3: Roxana Ciuchilan (Prin Lume)

Best Lifestyle Content Creator
Locul 1: Sonia Argint (doer.ro)
Locul 2: Ela Craciun (elacraciun.ro)
Locul 3: Diana Cosmin (finesociety.ro)
Locul 3: Mara Coman (maracoman.ro)

Best Fashion Stylist in Social Media
Locul 1: Ovidiu Buta
Locul 2: Adriana Matei (hypewit)
Locul 2: Lica Popescu
Locul 3: Lucy Faur

Best Make-Up Artist in Social Media
Locul 1: Alexandru Abagiu
Locul 2: Ana Maria Burtea (Cucuta)
Locul 3: Andra Manea

Rising Stars in Fashion & Beauty on YouTube
Locul 1: Laura Elena Duta (@mandralaoglinda)
Locul 2: Daria Georgiana (@DariaGeorgiana)
Locul 3: Liz Tautu (@liz.marele)

Best Fashion & Beauty YouTube Channel
Locul 1: Andreea Balaban (@Andreea.Balaban)
Locul 2: Alina Ceusan (@aceusan)
Locul 3: Anca Madalina Popa (@AncaMadalina)

Rising Stars in Fashion & Beauty on TikTok
Locul 1: Roxana Maria (@roxanamaaria)
Locul 2: Ada Goiu (@adagoiu)
Locul 3: Bianca Stefania (@bianca___stefania)
Locul 3: Cristiana Neagu (@cristiana.neagu)

Best Fashion & Beauty TikTok Account
Locul 1: Carmen Grebenisan (@carmengrebenisan)
Locul 2: Valerie Lungu (@valerie.lungu)
Locul 3: Irina Manea (@irinadeaco)
Locul 3: Lorena Serban (@serbanlorena)

Rising Stars in Fashion & Beauty on Instagram
Locul 1: Laura Maier (@islauramaier)
Locul 2: Ada Ciortea (@ada.ciortea)
Locul 3: Ioana Taisia (@__y.o.y.o__)
Locul 3: Stefania Olariu (@stefaniaolariu)

Best Fashion & Beauty Instagram Account
Locul 1: Alina Ceusan (@alinaceusan)
Locul 2: Irina Manea (@irinassw)
Locul 3: Ioana Grama (@ioanagrama)
Locul 3: Alexia Eram (@alexiaeram)

Best Male Content Creator in Fashion & Lifestyle
Locul 1: Emil Rengle
Locul 2: Alecsandru Dunaev
Locul 3: Catalin Ionut
Locul 3: Louis Florea

Best Brand Endorser
Alina Ceusan
Andreea Balaban

Most Active Content Creator
Locul 1: Gabriela Atanasov
Locul 2: Denisa Sima
Locul 3: Eea Ikeda
Locul 3: Anca Madalina Popa

Best Content Creator in Fashion & Beauty
Locul 1: Andreea Balaban
Locul 2: Alina Ceusan
Locul 3: Cesima Nechifor
Locul 3: Sinziana Iacob

Best Celebrity Content Creator
Delia

Most Active Content Creator for Social Causes
Eli Neicut

Special Award
Bunica din Chinteni

People’s Choice Award
Andreea Balaban

Digital Divas Excellence Award
Andreea Raicu

The Digital Diva of the Year
Alina Ceusan

Digital Divas 2023 a fost un eveniment organizat de Evensys in parteneriat cu Avon Romania si cu sprijinul Answear, Raffaello, Banca Transilvania, Boiron Romania, Nespresso, Siviero Maria, Teilor, Sheba.

Sursa foto si info: Digital Divas

PUBLISHED ON 11.09.2023

more in Mood Board